Olete kõik oodatud raamatu “Saaremaa loodusmonumendid” esitlusele Kuressaare linnuse ROOSAS saalis 26. jaanuaril kell 16.00!
Eesti. Sellel väikesel lamedavõitu mereäärsel maal ei ole taevasse tõusvaid mägesid ega steppide lõputut avarust, ei troopika palavust ega isegi mitte arktika külmust – kõike on siin enamasti parasjagu. Kui millegagi maailma hämmastada, siis on selleks metsade-soode ja suurte rändrahnude rohkus ning paene pankrannik. On asju, mida ei saa kirjeldada ega mõõta, vaid mida peab ise nägema ning hinges läbi elama. Ja just sellise asja või nähtuse kohta me ütlemegi: ime. Kui see asi on loodusest, siis ütleme me selle kohta loodusime.
Loodusmonumendid ja nendega kaasnevad tähelepanuväärsused on need, mille üle iga maakonna, olgu siis suure või väike, uhkust tunneb ning mille läbi ta end teiste seast esile tõsta püüab. Maailmaimesid on palju, aga kauneim neist on see, mis on oma koha leidnud sinu koduläve ees. See raamat, nagu nimigi ütleb, räägib eelkõige loodusmonumentidest, aga selles on midagi kultuurist, kunstist kui ka rahvapärimusest. „Eesti loodusmonumentide” maakondlikus sarjas on seni ilmunud viis raamatut: Virumaa (2012), Harjumaa (2013), Hiiumaa (2014), Põvamaa (2015) ja Võrumaa (2016).
2017. aasta oktoobris ilmus raamat „Saare maakonna loodusmonumendid“. Saaremaa ei ole päriselt seesama, mis Saare maakond, sest lisaks Saaremaale kuulub Saare maakonna koosseisu veel Muhumaa ja kolm arvestatava suurusega saart (Abruka, Ruhnu ja Vilsandi). Kui sõsarsaar Hiiumaa jagab oma maakondlikku iseolemist Kassariga, siis Saaremaa lahutamatuks kaaslaseks on Muhumaa.
Kõigest sellest ja veel paljust muust, mis on Saare maakonnal kaugemalt tulnule imetlemiseks välja panna, on Saaremaa loodusmonumentide raamatus juttu.
Raamatu autoriteks on Martin Suuroja ja Kalle Suuroja.