MENÜÜ

Tekstiilikunstnik Ilme Rätsep “Kuldsed hetked” näituse avamine

SÜNDMUS ON JUBA TOIMUNUD!

event_note Kolmapäev, 14.11.2018 17:00
location_on Kuressaare Raegalerii, Kategooria: Näitus

Kolmapäeval, 14. novembril kell 17.00 avab Kuressaare Raegaleriis oma
60. juubeliaasta puhul näituse „Kuldsed hetked” tekstiilikunstnik Ilme Rätsep.

„Olen Saaremaal teinud senini kolm isiknäitust -1994 Kuressaare Piiskopilinnuses; 2010 ja 2018 Saaremaa Kunstistuudios, kuid minu seosed Saaremaaga ulatuvad noorusesse.Veel enne kui oma esimesed pihlakad siidile maalisin on mälestus soojast augustist teel Pärsamalt Angla tuulikute juurde. Pihlakad tee ääres õrnalt marjade värvi muutmas, maalisin neid korduvalt. Mälupilt algava sügisega kohtumistest Saaremaal on jäänud. Pärast esimest Itaalia reisi kui olid vapustavad muljed Roomast, Firenzest, Ravennast jne. Seisin lummatult jälle Karja kirikus ja kogesin seda mida ülerahvastatud Püha Peetruse basiilika ei pakkunud, „ kirjeldab Ilme Rätsep oma seoseid Saaremaaga.

Eesti üks omanäolisemaid tekstiilikunstnikke Ilme Rätsep (s 1958) on lõpetanud ERKI (Kunstiakadeemia) moe eriala aastal 1982. Ligi 30 aastat on ta töötanud TTÜs moedisaini ja kunstiajaloo õppejõuna. Kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja Eesti Tekstiilikunstnike Liitu. Tema autorisaade “O tempora, o mores” on talletatud Vikerraadios.

Ilme Rätsep on siidimaaliga tegelenud üle neljakümne aasta. Oma autorikangaste kohta ütleb ta: ” Siidimaal on minu eluarmastus, hobi ja töö. Inspiratsiooni allikateks pean iidseid kultuure ja Eestimaa loodust. Osad tööd on fotopõhised, näiteks rabamaastikud – kus kangale prinditud fotole on hiljem peale maalitud. ”

Ilme Rätsep kasutab põhiliselt kuumvaha (kuumbatika) tehnikat, mis on kõige arhailisem, töömahukam, samas võimalusterohke. Eesti tekstiilikunstis on Ilme Rätsep olnud järjekindlalt pühendunud, isikupärase käekirjaga looja. Siidimaalis teostatud tööd on tundlikud ning Ilme siidimaali tehnika on imetlusväärselt tabamatu, tema teosed imetletud ja ihaldatud.

Läbi aastate on Ilme Rätsepal olnud 17 isiknäitust ja enam kui 50 grupinäitust. Ta on väga töökas ja produktiivne, mida näitab ka see, et oma juubeliaasta kõik neli näitust koosnevad erinevatest töödest ning on loodud arvestades galeriide võimalusi.
Juubeliaasta näitused toimusid – Türil, Tartus, Saaremaa Kunstistuudios ja seekord Raegaleriis.

Tekstiilinäitus ” Kuldsed hetked ” jääb Raegaleriis avatuks kuni 12. detsembrini 2018.

VEEL SÜNDMUSI SAMAL KUUPÄEVAL